„Holisztikus kép az egészségügyről” címmel szakmai továbbképzést tartottak a Békés Megyei Központi Kórházban
Az egészségügyben egy átfogó gondolkodásmódra és együttműködésre van szükség az egyes szakmacsoportok között. A tudományos szakmai napra egész Békés megyéből érkeztek, egészségügyi dolgozók. Köszöntőt mondott Dr. Becsei László főigazgató főorvos, Mészáros Magdolna Ápolási igazgató asszony és Dr. Keszthelyi Péter osztályvezető főorvos.
A szakmai előadók a Központi Gyógytornász Szolgálat munkatársai voltak, akik az alábbi témákban tartottak érdekes és gyakorlati szempontból nagyon hasznos előadásokat a kollégák részére.
Gazsi-Makai Gabriella gyógytornász-manuálterapeuta egy új függesztéses technikát mutatott be, mely a leghatékonyabb rehabilitációs szint elérését segíti. Az eszközt egy norvég halász találta fel, saját derékfájdalmának csökkentésére. A jelenlegi függesztéses kezelési módszert orvosok és gyógytornászok fejlesztették ki, melyet azóta is folyamatosan kutatnak és az elért eredményeket publikálják. Ennek a technikának az alkalmazása során az ideg–izom ingerületáttevődés kontroll fokozása a cél.
Dr. Sárosiné Hőh Henriette gyógytornász, egyetemi okleveles rehabilitációs szakember egy újfajta nemzetközileg elismert terápiás módszert mutatott be, melyet egy amerikai orvos Stephen Typaldos dolgozott ki ízületi vagy izom eredetű fájdalmak kezelésére. Az FDM (Fascia Disztorziós Modell) kezelés fájdalommal jár, de gyors eredményt hoz, már egy kezelés is igen eredményes lehet. Nem ideális esetben, sérülés, immobilizáció hatására funkcionális zavar alakulhat ki, ez pedig mozgásbeszűkülést, kálcium lerakódást okozhat. A páciens fájdalomkommunikációján keresztül a terapeuta azonnal felismeri, mely manuális technika szükséges ahhoz, hogy segítséget tudjon nyújtani a páciensnek.
Hámori Zsuzsanna gyógytornász a jelenlegi gyógymasszőr képzés felépítéséről, a képzés megkezdéséhez szükséges feltételekről, szakmai elméleti és gyakorlati hátteréről, a többlépcsős vizsgarendszerről, az elhelyezkedési lehetőségekről tartott előadást. A kolléganő 13 éve vesz részt aktívan a gyógymasszőrök elméleti és gyakorlati oktatásában.
Kádárné Szabó Ildikó otthonápolási szolgálatvezető előadásában az Otthonápolás jelentőségéről, jogi hátteréről, igénybevehetőségéről, valamint kitekintést adott más országok otthonápolási rendszerének működéséről tartott előadást.
Hirthné Krucsó Márta biológiai terápiás nővér a betegoktatás fontosságát mutatta be krónikus autoimmun kórképeken keresztül. Felhívta a figyelmet arra, hogy az edukáció központi helyet foglal el a betegellátási folyamatban. Kiemlete, hogy ha a beteg tisztában van betegsége kialakulásával, állapotának rizikótényezőivel, illetve ismeri a terápiás eljárásokat, érzi a saját felelősségét a betegsége kezelésében, egészségtudatosabbá válhat.
Kenéz Ágota fizioterápiás szakasszisztens két balesetet szenvedett beteg esetismertetése kapcsán mutatta be, hogy a gyógyulásba vetett hitet nem szabad feladni. A rehabilitáció mindig hosszú folyamat, hullámhegyekkel és hullámvölgyekkel.
Ruzsáné Bíró Marianna gyógytornász, manuálterapeuta a derékfájás okozta tünetek kezelésének lehetőségeit mutatta be, különös tekintettel az ágyéki gerinc-medence izomkontroll fejlesztésével. A derékfájdalom, szinte népbetegség és gyakori előfordulása mellett ez a probléma az egyik legköltségesebb mozgásszervi megbetegedés is. A kulcs a lokális stabilizáló mély izmok újratanítása, bekapcsolása a dinamikus stabilizálásba. Az előadó a gyakorlati kivitelezést egy videóanyaggal szemléltette.
Szabóné Domokos Mariann gyógytornász a szív-és érrendszeri betegek korai mobilizációjára és a rehabilitáció fontosságára hívta fel a figyelmet előadásában. Az orvostudomány folyamatos fejlődése kiszélesítette a szív-és érrendszeri betegek diagnosztikus és terápiás lehetőségeit. Felhívta a figyelmet arra, hogy az acut kardiológiai történés pl.: szívinfarktus után 24 órával, már az intenzív ellátó egységben megkezdődik a gyógytorna programja. Sajnos azonban a kardiológiai rehabilitációs ellátásban betegeknek csak töredéke vesz részt. Sok beteg tévesen azt gondolja, hogy életük a megfelelő gyógyszeres terápia mellett, más kezelések nélkül is továbbvihető. Pedig a kardiológiai betegségekkel hatékonyan szembeszállni, csak hosszútávon és komplex kezelés formájában lehetséges, amelynek egyik alappillére a mozgásterápia.