Hat elnöki elismerés talált gazdára pénteken Békéscsabán, a Békés megyei közgyűlés az 1848/49-es forradalom és szabadságharc, március 15-e alkalmából összehívott ünnepi ülésén. Díjazták dr. Igricz Máriát, dr. Bede Sándort, Nagy Gyulát, Kárász Lászlót, az onkológiai központ csapatát, a telekgerendási Szent Anna idősek otthonának három munkatársát.
Bár jogászként végzett, 1988 óta a vízügyi területen dolgozik dr. Igricz Mária, aki korábban a vízügyi igazgatóság kötelékében ténykedett, most pedig a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság hatósági osztályát vezeti. Jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy megvalósulhasson Békés megyében az ivóvízminőség-javító beruházás, aminek hála Békés megyében is az előírásoknak megfelelő víz folyik a csapból.
Békéscsaba rendőrkapitánya, dr. Bede Sándor rendőr ezredes 1994-ben útlevélkezelőként kezdte pályafutását, majd elvégezte a rendőrtisztit, illetve jogász diplomát is szervezett. Mint fogalmazott, nyitott a kihívásokra, úgy véli, nincs lehetetlen. Elhivatottságára utal, hogy rengeteg díjjal jutalmazták, és hogy a Békéscsabai Rendőrkapitányság rendre kiválóan teljesít. A munkatársai szerint szigorú, de következetes is.
Nagy Gyula nyugalmazott gyógypedagógus 19 éven át, 1995-ig vezette a Vandháti úti suli, az Esély Pedagógia Központ jogelőd intézményét. Rengeteget tett azért, hogy korszerűsítsék a gyógypedagógiai nevelő-oktató munkát, reformok fűződnek a nevéhez. Fontosnak tartotta az egyéni fejlesztéseket és azt, hogy a sérültek számára legyen szakképzés. Bár gyermekorvos szeretett volna lenni, elsírta magát, amikor beteg gyermekkel találkozott, így más utat választott.
Kárász László megyei vezető mentőtiszt 1994-ben mentőápolóként kezdett a békéscsabai mentőállomáson, később mentőtiszti diplomát szerzett. Azt mondta, hogy az élete a hivatása, és hogy a mentőautóban érzi igazán jól magát. Úgy véli, úgy lesz hiteles munkatársai számára, ha ő is megcsinálja azokat a feladatokat, amiket elvár tőlük. Hangsúlyozta, minden kérés egy célt szolgál: a betegek biztonságát.
A megyei onkológiai központ, a 60 ágyas osztály munkáját 9 szakorvos és 51 szakdolgozó látja el, és ahogy dr. Pikó Béla osztályvezető főorvos fogalmazott, mindenkinek együtt kell dolgoznia ahhoz, hogy az onkológiai központ elviselhető hely legyen. Fontosnak mondta, hogy a sugár- és a kemoterápia mellett lelkileg is segítsék a betegeket. Az elnöki elismerést dr. Becsei László, a kórház főigazgató főorvosa, Mészáros Magdolna ápolási igazgató, dr. Pikó Béla, valamint Jánk Andrea és Vargáné Tamás Rózsa, az osztály két munkatársa vette át.
A telekgerendási Szent Anna idősek otthonában negyven idősről gondoskodnak, az intézmény munkatársai példaértékű elhivatottsággal dolgoznak. Közöttük is kiemelkedő teljesítményt nyújt Hőgyes Józsefné, Havrán Gabriella és Liszt Ferenc. A róluk készült kisfilmben elhangzott: találkoznak fájdalmas pillanatokkal, de ezek arra tanítják őket, hogy az élet rövid, és hogy ezért azt úgy kell élni, hogy mindenkinek jó legyen.
A magyarok tartják a fáklyát
Az ünnepi ülésen Zalai Mihály, a megyei közgyűlés elnöke a díjak kapcsán kiemelte: látszik, hogy minden kiváló teljesítmény mögött igazi csapatmunka rejlik.
Köszöntő beszédében Herczeg Tamás országgyűlési képviselő március 15-ével kapcsolatban azt mondta: ez az az ünnep, amelyik talán a leginkább megdobogtatja a szívünket.
Simogató március – erről szólt ünnepi beszédében Erdős Norbert európai parlamenti képviselő, aláhúzva: többszörösen is gyönyörű ez a szókapcsolat, és emlékeztet minket a hősökre, az áldozatokra. Felidézte az 1848/49-es forradalom és szabadságharc főbb eseményeit, majd hozzátette, hogy az 1867-es kiegyezést követően olyan fejlődésen ment keresztül az ország, mint most, 2010 óta. Azt mondta: kötelesség március 15-e mítoszát őrizni, továbbvinni. A magyarok tartják a fáklyát, ami fényt ad az egyre komorabb Európának.
Az ülésen műsort adott a Kutyejné Ablonczy Katalin vezette Calandrella Kamarakórus, és közreműködtek a Békés Megyei Károlyi-huszár és Honvéd Hagyományőrző és Kulturális Egyesület tagjai.