A Békés Megyei Központi Kórház Dr. Réthy Pál Tagkórház Intézeti Gyógyszertárának jogelődje a kórház alapításával egy időben kezdte meg működését. 1970-ben nagyszabású rekonstrukció kezdődött; melynek első üteme 1981-ben fejeződött be, egy 310 ágyas új tömb átadásával. Itt kapott helyet 634 m2-en az új gyógyszertár a belgyógyászati tömb, F épületének földszintjén. A Dr. Réthy Pál Kórház Intézeti Gyógyszertára közvetlen és közvetett módon, számos szakterületen vesz részt a kórház napi gyógyító tevékenységében. Gyógyszer nélkül nem lehet gyógyítani, reagensek, diagnosztikai készítmények nélkül lehetetlen a helyes kórformát megállapítani. Az előbbiekben felsorolt anyagok a gyógyszertár egészségügyi dolgozóinak szakértelmével, közreműködésével kerülnek a kórházi osztályok, szakrendelések gyógyítást végző szakembereihez.
Intézeti gyógyszertárunk feladata a gyógyító-megelőző tevékenység keretén belül a biztonságos, szakszerű, folyamatos és gazdaságos teljes körű gyógyszerellátás, valamint a gyógyszerek alkalmazásához szükséges információk átadása.
Az Intézeti Gyógyszertár munkája rendkívül sokrétű. A legalapvetőbb és egyben meghatározó fontosságú, a gyógyszergazdálkodás. Napjainkban több ezer gyári készítmény közül kell kiválasztani a leghatékonyabban alkalmazhatókat, s mindezeket az anyagi lehetőségek függvényében kell végezni. Szigorú jogszabályi háttér, központosított és intézményi közbeszerzések megvalósítása és betartása mellett a szakmai tartalom és a gazdaságosság határozza meg egy-egy osztály munkáját. Az intézeti gyógyszerészek munkájának célja, hogy valamennyi kezelésre szoruló beteg, a gyógyulásához nélkülözhetetlen készítményeket haladéktalanul megkaphassa.
Az osztály élén az intézeti vezető főgyógyszerész végzi az ott folyó valamennyi tevékenység irányítását, szakmai felügyeletét, a munka zökkenőmentes összehangolását. Feladatait gyógyszertár vezetés- üzemeltetés és kórházi szakgyógyszerészi képesítések birtokában látja el. A szakmához szorosan kötődő gazdálkodási ismereteit gyógyszerész-közgazdász másoddiploma segíti.
Munkáját 4 fő szakgyógyszerész segíti, akik egy-egy speciális szakterület jó ismerői. Valamennyien gyógyszerhatástan szakvizsgával rendelkeznek. Az intézeti vezető főgyógyszerész helyettes valamint egy fő szakgyógyszerész a kórházi- klinikai szakgyógyszerészi szakvizsgát is megszerezte. Az egyik gyógyszerész kolléganő szakgyógyszerészi képesítése mellett jogi diplomát és szakvizsgát szerzett. Jelenleg a kórház Jogi osztályának vezető feladatait is ellátja.
A gyógyszerészek munkáját 9 fő gyógyszertári szakasszisztens, 2 fő gyógyszertári asszisztens, 1 fő adminisztrátor és 3 fő kisegítő személyzet segíti. A gyógyszertári szakasszisztensek szakképesítése egy-egy szakterülethez tartozó kiemelkedő elméleti és gyakorlati tudást biztosít.
A gyári és magisztrális gyógyszerkészítmények megrendelése (készítése), tárolása, elosztása és ellenőrzése, tárolása és elszámolása mellett, az intézeti gyógyszertár feladata az orvosi gázok, gyógytápszerek, radioaktív készítmények, vérkészítmények, szerobakteriológiai szerek, diagnosztikumok és a gyógyszeralapanyagok beszerzése is.
A fenti alaptevékenységek mellett számottevő kis- illetve középüzemi szintű gyógyszerkészítést is végzünk. Nagy szakértelmet igényel a szemészeti és infúziós célra használatos oldatok készítése, analitikai és mikrobiológiai ellenőrzése.
Az utóbbi évek megváltozott jogszabályi környezetének megfelelően az intézeti gyógyszertár részt vesz a hepatitiszes és hemofíliás ambuláns betegek „különkeretes” gyógyszereinek beszerzésében és azok expediálásában, valamint a nagy értéket képviselő „tételes finanszírozású” gyógyszerek logisztikai folyamataiban, adminisztrációjában. Emellett a humán klinikai farmakológiai vizsgálatokban is kiemelt szerepet tölt be a gyógyszertár.
A Dr. Réthy Pál Tagkórház aulájában az intézeti gyógyszertár további szakfeladatként közvetlen lakossági gyógyszerellátó részleget működtet – Aranymérleg Gyógyszertár néven. Ennek célja, hogy a kórházi osztályokon, illetve szakrendeléseken ápolt betegek, intézetből távozásukkor azonnal hozzájuthassanak a terápia folytatásához szükséges nélkülözhetetlen készítményekhez, biztosítva ezáltal a kórházban megkezdett gyógyszeres terápia folytonosságát.
Mindezek mellett a napi rutin része a graduális és posztgraduális gyógyszerészképzésben való részvétel, így számos államvizsgás hallgató és szakgyógyszerész jelölt tölti itt kötelező kórházi-klinikai gyógyszerészi gyakorlatát.
Az Intézeti Gyógyszertár 8 órás munkarendben működik: hétfőtől – csütörtökig 07:30 órától 16:00 óráig; pénteken: 07:30 órától 13:30 óráig; szombaton ügyeletet lát el 07:30-12:30 óra között, valamint munkaidőn túl folyamatos gyógyszerészi készenléti szolgálatot biztosít.
A lakossági gyógyszerellátást végző Aranymérleg Gyógyszertár hétfőtől péntekig 08:00-16:00 óráig, szombaton 08:00-12:00 óráig folyamatosan nyitva tart.
Az Intézeti Gyógyszertár dolgozói:
Dr. Hegyi Tibor intézeti vezető főgyógyszerész
Kitzingné Dr. Hugyecz Tünde intézeti vezető főgyógyszerész helyettes
Fehérné Dr. Kovács Ildikó szakgyógyszerész, szakjogász
Dr. Medovarszki Györgyi szakgyógyszerész
Nagyné Dr. Csenki Szilvia szakgyógyszerész
Gazdikné Kanyó Ágnes vezető asszisztens, gyógyszerellátási szakasszisztens
Kulichné Komáromi Katalin vezető asszisztens helyettes, gyógyszerellátási szakasszisztens
Bógyi Csilla gyógyszerkiadó szakasszisztens
Králik Gáborné gyógyszerellátási szakasszisztens
Ráczné Rákóczi Klára gyógyszerkiadó szakasszisztens
Sinkovicz Ágnes gyógyszerkiadó szakasszisztens
Stella Katalin gyógyszerkiadó szakasszisztens
Viczián Péterné gyógyszerkiadó szakasszisztens
Zsíros Mariann gyógyszerkiadó szakasszisztens
Botás Beatrix gyógyszertári asszisztens
Varga Zsuzsa gyógyszertári asszisztens
Kitzing József adminisztrátor
Bajkán Julianna mosogató
Orodánné Fekete Éva mosogató
Tűri József fertőtlenítő, sterilező